Noce życie, muzyka, piękne kobiety i spanie do południa – oto, z czym większości kojarzy się zawód barmana. Niestety to tylko stereotyp. Każdy, kto go wykonywał, wie, że jest to trudna praca, wymagająca nie tylko odpowiednich umiejętności praktycznych, ale przede wszystkim otwartości i zdecydowanego charakteru. Jakie kwalifikacje powinien posiadać kandydat na barmana, aby otrzymać pracę?

Na czym polega praca za barem?

Barman to pracownik baru, pubu lub restauracji, zajmujący się przyrządzaniem i serwowaniem drinków i koktajli dla gości. To z pozoru łatwe zadanie wymaga tak naprawdę posiadania wielu umiejętności. Barmani nabywają je podczas specjalistycznych szkoleń, odbywających się na wielu poziomach – od podstawowego po zaawansowany. Uczą się, jak wykonywać drinki i podawać je w interesujący dla klienta sposób czy poznają gatunki i cenione marki alkoholi, aby swoją wiedzę przekazywać klientom. Część kursów uwzględnia naukę flair show – podrzucania butelkami i mieszania drinków w rytm muzyki. Tego rodzaju umiejętność daje barmanowi szansę pracy podczas większych eventów, takich jak śluby czy wieczory panieńskie, gdzie klient chce zapewnić swoim gościom wyjątkowe atrakcje. W wypadku flair show wymagany jest spryt, poczucie rytmu oraz ponad przeciętnie rozwinięte umiejętności manualne kandydata na barmana.

Ważna jest także kreatywność i umiejętność skomponowania autorskiego drinka po przedstawieniu przez klienta jego oczekiwań co do smaku lub mocy trunku. Goście podczas imprez lubią być zaskakiwani niecodziennym smakiem lub sposobem podania koktajlu, z którym nie spotkali się dotąd w innym miejscu. Wszelkiego rodzaju efekty specjalne w postaci delikatnie unoszącej się mgiełki czy kolorowego ognia, są mile widziane. Najlepsi barmani stale się więc rozwijają, na każdym kroku szukając nowych inspiracji.

Kontakt z klientem – najważniejszy element pracy barmana

Osoby lubiące nocny tryb życia i kontakt z ludźmi powinny spróbować swoich sił jako barman. Oferty pracy na bieżąco pojawiają się w sieci. Dobry barman to przede wszystkim osoba kontaktowa, umiejąca prowadzić niezobowiązujące rozmowy na każdy temat. Klienci cenią sobie uśmiechniętych, serdecznych, otwartych barmanów, którzy swoim poczuciem humoru, potrafią zbudować dobrą atmosferę wokół baru. Ważne jest także to, aby gdy wymaga tego sytuacja, barman potrafił szybko stać się zdecydowany i stanowczy. Szczególnie w chwilach, w których należy odmówić sprzedaży alkoholu osobie nietrzeźwej lub małoletniej. W takich momentach nie ma miejsca na kompromisy, a postawa barmana może rzutować na opinię o całym lokalu. Mimo regularnego kontaktu z alkoholem i próśb gości o wspólnego drinka, barman musi go unikać. Nie jest on uczestnikiem zabawy, a pracownikiem lokalu, w którym odpowiada za bezpieczeństwo gości.

Gdzie najlepiej szukać pracy jako barman?

Najzdolniejsi kandydaci na barmanów często zostają wyłapywani podczas kursów szkoleniowych. Mają wtedy okazję nawiązania współpracy z najlepszymi lokalami i dokształcania się pod okiem mistrzów. Ofert warto poszukiwać także bezpośrednio w barach i pubach oraz na portalach internetowych. Jednym z nich jest dryg.pl, gdzie na bieżąco pojawiają się oferty uwzględniające zarobki „na rękę”. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących swój czas i szukających zatrudnienia na konkretnych warunkach.

Artykuł Gościnny