Malowanie elewacji to istotna praca konserwacyjna, która wpływania nie tylko na estetyczny wygląd budynku. W ten sposób chronimy również dom przed różnymi uszkodzeniami czy negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Niestety, wiele osób wciąż popełnia podstawowe błędy w tego typu pracach, wybierając słabej jakości farby fasadowe czy podchodząc do samego malowania w niewłaściwy sposób. Podpowiadamy czego unikać podczas konserwacji lub zmiany wyglądu elewacji domu.

1. Oszczędzanie na materiałach


Nie warto sięgać po najtańsze produkty do malowania elewacji. Wybierając nieco droższe, dobrej jakości farby fasadowe renomowanych producentów, tak naprawdę oszczędzamy pieniądze. Taka powłoka jest zazwyczaj bardziej wydajna, a także dłużej w dobrym stanie utrzymuje się na zewnętrznych ścianach, więc prace konserwacyjne nie muszą być wykonywane zbyt często. Dobra farba będzie również skuteczniej zabezpieczać elewację np. przed wilgocią, co ograniczy ryzyko przeprowadzania kosztownych remontów.


2. Ignorowanie odpowiedniego przygotowania powierzchni


Każda praca związana z malowaniem elewacji powinna zacząć się od dokładnej oceny stanu ścian. Należy sprawdzić, czy nie powstały jakiekolwiek pęknięcia lub wgłębienia, a jeśli takie się pojawią – uzupełnić je odpowiednią zaprawą. Podłoże do malowania musi być również oczyszczone z kurzu, pyłu, tłuszczu, a także wszelkiego rodzaju zabrudzeń naturalnych (mchu, wykwitów itp.). Tylko na dokładnie wyczyszczonej powierzchni farby fasadowe będą dobrze i długo się trzymać. W przypadku nowych domów trzeba pamiętać, by nie malować od razu nowego tynku lub betonu. Ważna jest również pora, w której wykonywane są prace. Zazwyczaj elewację odświeża się wiosną w suchy, ale nie upalny dzień.


3. Niewłaściwa technika malowania


Podczas prac na elewacji dużą rolę będzie odgrywać grawitacja. Trzeba zwrócić uwagę na to, by malować ściany od góry do dołu. W ten sposób można uniknąć nieestetycznych zacieków czy smug. Warto pamiętać także o oklejeniu specjalną taśmą ram okiennych, drzwi i zabezpieczeniu parapetów, by farba fasadowa nie pozostawiła na tych powierzchniach nieestetycznych plam. Można również rozłożyć folię pod samym budynkiem, unikając w ten sposób zabrudzenia emulsją trawy, roślin czy przydomowej kostki.


4. Brak niezbędnych narzędzi


W pracach związanych z elewacją budynku należy używać odpowiednich narzędzi, takich jak pędzle, wałki z teleskopowymi drążkami czy urządzenia do malowania natryskowego. Te ostatnie znacznie ułatwiają pracę z farbą fasadową, przystosowaną do natrysku hydrodynamicznego – można często wypożyczyć je w lokalnych centrach budowlanych. Jeśli korzystamy z takiego rozwiązania po raz pierwszy, najpierw wypróbujmy jego działanie na powierzchni, która nie stanowi istotnego elementu posesji.

Artykuł Gościnny