Złomowanie pojazdów – te trudne czasy już się skończyły, kiedy trzeba było przeszukiwać złomowiska samochodów, aby znaleźć najlepszą ofertę na złomowany samochód. Teraz można bez problemu zwolnić miejsce parkingowe w zaciszu własnego domu. Niezależnie od tego, czy Twój samochód brał udział w wypadku, nie jeździł, jest uszkodzony, czy po prostu nie jest już potrzebny, złomowaniem pojazdu zajmie się wyspecjalizowany zespół.

Złomowanie pojazdu zawsze było trudnym wyzwaniem dla właściciela

Był czas, kiedy złomowanie pojazdu oznaczało oddanie go na złomowisko, a jeśli miałeś szczęście, nie płaciłeś za ten przywilej! Złomowane samochody często tam zalegały, rdzewiejąc i zanieczyszczając środowisko. Dziedzictwo złomowania samochodu polegało na tym, że zanieczyszczenia, takie jak rtęć, olej silnikowy, benzyna, olej napędowy i płyn do chłodnic stały się częścią toksycznego zanieczyszczenia. Złomowanie samochodu było czasochłonne, niewygodne i nieprzyjazne dla środowiska.

Złomowanie polega na pocięciu samochodu na kawałki i poddaniu go recyklingowi. Oto, co powinieneś wiedzieć, zanim to zrobisz.

Do złomowania pojazdów można oddać samochód, który uległ poważnemu uszkodzeniu w wypadku lub długo nie był użytkowany i nie jest sprawny, lub gdy upłynął termin ważności przeglądu, a dowód rejestracyjny utracił swą ważność.

Oprócz pojazdów złomowanych można przeznaczyć również pojazdy uszkodzone, potocznie nazywane  pojazdami powypadkowymi aby poddać go do gruntownego remontu. Uszkodzone pojazdy mają możliwość odzyskania życia poprzez naprawę i powrót na drogę lub wykorzystanie na części, co oznacza, że ​​jeśli Twój pojazd się kwalifikuje, może być wart znacznie więcej niż tylko jego złomowana masa.

Złomowania pojazdów – wymagane świadectwa i dokumenty

 1. Pojazd z czytelnymi znakami identyfikacyjnymi (VIN) i tablicami rejestracyjnymi;
 2. Dowód osobisty właściciela pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu o ile była wydana
 3. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany na firmę, klient zobowiązany jest do przedstawienia dokumentacji przedsiębiorstwa (wpisu do rejestru lub KRS, a także upoważnienia dla przedstawiciela firmy do złomowania pojazdu.
 4. W przypadku odebrania dowodu rejestracyjnego przez policję, klient jest zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia o złomowaniu pojazdu z odpowiedniego wydziału komunikacji lub poświadczonej kserokopii dowodu rejestracyjnego.
 5. Jeśli pojazd został zakupiony i nie jest zarejestrowany na nowego właściciela (dowód rejestracyjny został wydany poprzedniemu właścicielowi); umowa kupna poświadczona przez urząd skarbowy.

Dokumenty które muszą być wydane po złomowaniu pojazdu

 •     Zaświadczenie o demontażu pojazdu,
 •     Unieważniony dowód rejestracyjny,
 •     Unieważniona karta pojazdu, jeśli została wydana,
 •     Unieważnione tablice rejestracyjne.

Po co korzystać ze złomowiska podczas recyklingu samochodu?

Złomowiska są doskonałym źródłem recyklingu samochodów, ponieważ mogą właściwie wykorzystać wszystkie użyteczne części pojazdu. Wiele części samochodowych może być używanych z różnych lat, marek i modeli samochodów.

Jakie części są poszukiwane na złomowisku?

Według ekspertów branżowych najbardziej poszukiwane części samochodowe to również te, które są najdroższe, gdy są kupowane jako nowe od dealera. Niektóre z tych części obejmują:

 •     Silniki
 •     Skrzynie biegów
 •     Części karoserii samochodów, takie jak maski, błotniki i zderzaki
 •     Opony
 •     Baterie
 •     Systemy komputerowe

Branża złomowania samochodów ma do odegrania ważną rolę w ochronie środowiska, bowiem przemysł samochodowy jest jednym z największych sektorów produkcyjnych na świecie, a odpady wytwarzane przez rosnącą liczbę pojazdów, których okres eksploatacji kończy się, stały się globalnym problemem ze względu na ich wpływ na środowisko. Złomowanie pojazdu ma do odegrania coraz ważniejszą rolę w ochronie środowiska poprzez zrównoważone praktyki recyklingu.