Choroby serca są dość powszechnym problemem u psów. Mogą być one nabyte lub wrodzone – z tego względu problemy kardiologiczne dotykają zarówno czworonogi starsze, jak i młodsze. Pomimo wielu ich rodzajów, wiele dolegliwości ma wspólne objawy kardiologiczne. Niestety, nie wszystkie z nich są łatwo dostrzegalne, dlatego tak istotna jest wiedza o tym, na co zwracać uwagę. Obserwacja zachowania zwierzęcia w połączeniu z regularnym sprawdzaniem jego stanu zdrowia u weterynarza stanowią połączenie, które pomoże nam zadbać o komfort życia naszego pupila.

Choroby serca u psa – wrodzone a nabyte

Choroby kardiologiczne u psów dzielą się na wrodzone i nabyte. Pierwsze wiążą się z nieprawidłowym rozwojem serca u płodu – zwykle objawiają się w pierwszych latach, bądź nawet i miesiącach, życia psa. Przeważnie są to wady pojedyncze, choć może się zdarzyć, że wystąpi ich kilka jednocześnie – w takich przypadkach są one jednak zauważalne już w pierwszych tygodniach od narodzin. Do jednych z najczęstszych wrodzonych problemów kardiologicznych u psów możemy wyróżnić podzastawkowe zwężenie aorty czy zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej. Jedną z częstych wad serca jest również przetrwały przewód tętniczy Botalla, który niekiedy współwystępuje z innymi wadami wrodzonymi – niedorozwojem lewej komory czy dysplazją zastawek przedsionkowo-komorowych.

W przeciwieństwie do tych wrodzonych, wady nabyte rozwijają się wraz z wiekiem. Ich przyczyną mogą być zarówno infekcje bakteryjne, jak i wirusowe. Mogą być one także efektem degradacji tkanek czy dysfunkcji tkanki mięśniowej.

W trosce o zdrowie oraz komfort życia naszego psa, jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy kardiologiczne, powinniśmy się udać do lekarza weterynarii. Warto zdecydować się na wizytę u doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i wskaże, jakie kroki należy podjąć, aby pomóc zwierzęciu. Koniecznie dowiedz się więcej na przychodnianovet.pl

Objawy kardiologiczne u psa – na to uważaj!

Jeśli dostrzeżesz, że twój pies szybko się męczy, a wcześniej nie wykonywał jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, powinieneś udać się z nim do weterynarza. To jedna z pierwszych oznak chorób serca, która nierzadko bywa ignorowana. Na wady tego organu wskazuje jednak jeszcze kilka symptomów – dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę.

Kaszel u psa

Kaszel u psa, który nie ustępuje w przeciągu kilku dni, może wskazywać na chorobę serca. Psy z wadą tego organu kaszlą z wielu powodów. U niektórych czworonogów może gromadzić się płyn w płucach, gdy krew nie jest pompowana skutecznie, natomiast u innych będzie to wynikać z powiększonego serca, które uciska drogi oddechowe. Pamiętaj, że każdy uporczywy kaszel u psa, który trwa dłużej niż kilka dni, powinien być sprawdzony przez lekarza weterynarii!

Trudności z oddychaniem

Psy z chorobami serca często mają trudności z oddychaniem – zwierzę może robić to szybciej lub z większą siłą. Niektóre psy siedzą lub stoją z szeroko rozstawionymi nogami oraz wyciągniętą szyją, próbując złapać powietrze. Warto również pamiętać, że czworonogi z chorobami serca mają więcej problemów z oddychaniem podczas leżenia, dlatego mogą często siedzieć bądź stać przez dłuższy czas. 

Omdlenia

Kiedy serce nie pracuje w odpowiedni sposób, przepływ krwi do mózgu może nie odbywać się w prawidłowy sposób. Prowadzi to do omdlenia, a niekiedy nawet i zapaści. Utrata przytomności może być również wywołana nadmiernym kaszlem.

Choroby serca u psa – leczenie

Jeśli zauważysz którykolwiek z kardiologicznych objawów u swego psa, koniecznie udaj się do weterynarza. Leczenie, którego potrzebuje twój pupil, zależy całkowicie od rodzaju problemu z sercem, z jakim się on zmaga.

Wśród najczęstszych działań podejmowanych po diagnozie znajduje się stałe monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia. Niektóre choroby serca nie wymagają leczenia we wczesnych stadiach – jeśli jednak tak jest, weterynarz poprosi cię o obserwację psa oraz przychodzenie na regularne wizyty kontrolne. Kolejnym krokiem jest zwykle zmiana stylu życia czworonoga, jak i podawanie odpowiednich leków – czasem mogą one nie zlikwidować całkowicie problemu, ale spowolnić postęp choroby i zmniejszyć objawy kardiologiczne u psa. Istnieją też pewne rodzaje chorób, które można leczyć operacyjnie. O wszystkim jednak poinformuje nas weterynarz podczas wizyty. 

Artykuł Gościnny