Żeby zrobić wyśmienite przetwory rozpieszczające podniebienia najbardziej wymagających łasuchów, konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich słoików i zakrętek. Ich wybór nie może być przypadkowy, albowiem to od rodzaju oraz jakości pojemników zależy smak i aromat zapraw. Poniżej przedstawiamy garść cennych wskazówek, które pomogą dopasować właściwe pojemniki, pozwalające stworzyć apetyczne przetwory.
Szukając pojemników umożliwiających wykonanie przetworów z owoców, warzyw oraz marynat, dżemów, powideł, pesto, dipów, a także kompotów, należy pamiętać, o tym, aby dobrać je zgodnie z ich przeznaczeniem. Dopasowanie słoika do zapraw nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, a stworzone przetwory będą smakowały niepowtarzalnie. Najważniejsza zasada dotyczy dopasowania pojemnika pod konkretną zaprawę. To słoik do zaprawy zostaje dobrany, a nie zaprawa do słoika. Gdy wiemy, co będziemy zaprawiać i w jakich ilościach, wówczas wybieramy typ słoika.
Rodzaje słoików na przetwory
Wyróżniamy kilka odmian pojemników do zapraw. Słoiki typu wek zamykane wieczkiem na gumkę ze stylową sprężynką metalową i zatrzaskiem, uszczelniane gumową uszczelką. Wyglądają niezwykle efektownie na kuchennej półce. Doskonale sprawdzą się do kiszonych ogórków, w szczególności duże litrowe słoje. Z kolei mniejsze modele to świetne rozwiązanie do wekowania marynowanych grzybków, owoców i warzyw.
Natomiast osoby planujące przygotowanie dżemów, konfitur, kompotów, syropów, marmolad, powideł powinny wybierać słoiki typu twist-off. Niewielkich rozmiarów szklane słoiki na przetwory zakręcone metalowym wieczkiem pozwolą na stworzenie wielu smakowitych zapraw, po które będzie można sięgnąć do spiżarni w dowolnej porze roku.
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając słoiki na przetwory?
Wybierając pojemnik na zaprawy, należy szczególną uwagę zwrócić na ich jakość. Słoik po majonezie lub po dżemie z supermarketu może nie spełnić swojej funkcji. Jego wieko z reguły jest niskiej jakości i nie gwarantuje szczelnego zamknięcia zaprawy w przeciwieństwie do specjalnie przeznaczonych do tego celu słoików. Solidne szkło słoika oraz wieko zapewniające hermetyczne zamknięcie to podstawa udanej zaprawy.
Po zakupie nowych słoików do przetworów należy je wyparzyć, a wieczka umyć w ciepłej wodzie, natomiast gumowe uszczelki do słoików typu wek wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką z odrobiną środka myjącego. Wysoka temperatura może sprawić, że gumki ulegną zniszczeniu. Gumowe uszczelki należy wymieniać co roku. Natomiast metalowe wieczka od słoików typu twist-off należy kupić nowe po dwóch-trzech latach.
Reasumując, wybierając słoiki na przetwory, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Ważne, aby szklana część pojemnika nie była wyszczerbiona oraz pęknięta, a wieka gwarantowały solidne zamknięcie bez przepuszczania nawet najmniejszej ilości powietrza. Ponadto należy dostosować wielkość i rodzaj słoika do rodzaju zaprawianej żywności. Natomiast nienadające się do wekowania słoiki, można wykorzystać do przechowywania w nich przypraw, ziół i suszonych owoców. W celu wyboru pierwszej klasy słoików zapraszamy do sklepu internetowego radochygospochy.pl.
Artykuł Gościnny