Witamina C przez wielu określana jest mianem witaminy młodości. Wiąże się to przede wszystkim z jej absolutnie zbawiennym wpływem na ludzki organizm. I nie chodzi tutaj wyłącznie o to, jak bardzo poprawia kondycję naszej skóry…

Witamina C – za co kocha ją nasz organizm?

O witaminie C najczęściej przypominamy sobie w okresie jesienno-zimowych infekcji, kiedy to sięgamy po nią, aby wspomóc naszą odporność. Wiele kobiet sięga po nią jednak również ze względu na cenne właściwości przeciwstarzeniowe. Serum z witaminą C skutecznie pozwala walczyć ze skutkami stresu oksydacyjnego, który fatalnie wpływa na kondycję naszej skóry. Ponadto witamina C stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu sprawia, że nasza skóra jest elastyczna i sprężysta. W końcu bardzo duże znaczenie witamina C ma dla skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Dermatolodzy preparaty z witaminą C zalecają również osobom borykającym się z problemem pękających naczynek, ponieważ można w ten sposób znacząco wzmocnić siatkę naczyń krwionośnych. 

Jak ona to robi?

Witamina C wpływa na lepszą gęstość skóry, redukuje drobne zmarszczki, wzmacnia naczynia krwionośne, sprawia, że skóra wygląda młodziej. Jak to się jednak dzieje? 

Witamina C to kwas askorbinowy, który bierze udział m.in. w tworzeniu się tkanki łącznej, a przez to wpływa również na transport składników między tkankami. Kwas askorbinowy ma jednak znacznie więcej cennych dla naszej skóry właściwości:

  • hamuje (w razie potrzeby) produkcję melaniny, a tym samym zapobiega powstawaniu przebarwień (np. tych słonecznych), pomaga w rozjaśnianiu już istniejących blizn i przebarwień, a do tego ujednolica koloryt skóry.
  • ma działanie przeciwzapalne, idealnie sprawdza się więc w kosmetykach dedykowanych dla osób zmagających się z trądzikiem pospolitym i różowatym, łuszczycą czy AZS.
  • działa stymulująco na fibroblasty odpowiadające za produkcję kolagenu, a w ten sposób działa przeciwzmarszczkowo, przyspiesza gojenie się ran, a także pozytywnie wpływ na ogólną kondycję skóry.
  • przeciwdziała niewłaściwemu zbijaniu się włókien elastyny (elastozie), występującej przede wszystkim u osób starszych w wyniku zbyt silnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. 
  • przeciwdziała działaniu wolnych rodników, działa antyoksydacyjnie, przez co wpływa pozytywnie na ogólną kondycję skóry, natomiast zaleca się wspomaganie tego działania przez połączenie z witaminą E oraz kwasem ferulowym. 

Artykuł Gościnny