Anioły to duchowy byt, który objawia się ludziom, służąc tym samym w wypełnianiu zamysłów Stwórcy. Pojawiają się one w tekstach biblijnych – aniołowie wybawili Lota z Sodomy, prowadzili izraelski lud przez pustynię, a także nieprzerwanie otaczali Chrystusa. Możemy o nich również usłyszeć w relacjach ludzi na przestrzeni wieków. Co wiemy o objawieniach aniołów?
Jak objawiają się anioły?
Anielskie postacie pojawiają się w różnych formach. Niekiedy ukazują się one jako nieznajomi, którzy chronią ludzi przed poważnym wypadkiem, a nawet śmiercią, a następnie niezauważalnie znikają, nie pozostawiając po sobie śladów. Czasem aniołowie objawiają się jako uskrzydlona postać. Część relacji wskazuje również na wizytę chóru aniołów – w Ewangelii Łukasza to właśnie on ukazuje się pasterzom, aby zapowiedzieć narodziny Chrystusa.
Można również usłyszeć o innym rodzaju anielskiego objawienia – nie jest on związany z zobaczeniem duchowej postaci, a pewnymi fizycznymi odczuciami. Osoby, które deklarują doświadczenie objawienia, zwykle wskazują na uczucie otulenia w ramionach, doznanie pewnego ciepła i zaopiekowania.
Aniołowie pełnią rolę wysławienia Boga, mają nieść jego chwałę. Są oni posłańcami Stwórcy, którzy opiekują się ludźmi i wznoszą ich modlitwy do Boga. Istoty te, według biblijnego przekazu, nie posiadają potomstwa oraz nie żenią się. Wszyscy z „synów prawdziwego Boga” zostali stworzeni indywidualnie. Anioły są pośrednikami Stwórcy, których oblicza znajdują się na licznych obrazach czy figurach. Figurki oraz rzeźby aniołów charakteryzujące się dokładnym wykonaniem i przywiązaniem do detali można znaleźć na https://www.holyart.pl/.
Dlaczego dochodzi do objawień aniołów?
W Biblii możemy znaleźć wiele przykładów wizyt aniołów, poprzez które Bóg chciał przekazać ludziom pewne wiadomości. Księga Mojżeszowa wskazuje na udzielanie przez nie wskazówek, rad, natomiast Księga Daniela wspomina o ich pomocy. Przynoszą one również odpowiedzi na ludzkie modlitwy, jak i służą za swego rodzaju wsparcie w trudnym czasie. Anioły opiekują się także wierzącymi w chwili śmierci.
Objawienia w Fatimie
Jednymi z najbardziej znanych objawień są Objawienia Fatimskie. Matka Boża postanowiła ofiarować ludziom kolejną szansę na nawrócenie i objawiła się im w Fatimie. Miało to miejsce na przestrzeni 6 miesięcy od maja 1917 roku – Kościół katolicki uznał autentyczność tych wydarzeń. Niezwykłą rolę w Objawieniach Fatimskich odegrał Anioł Pokoju, który wzywał do pokuty i nawrócenia, jak i zwiastował powrót ludzkości do Stwórcy. Objawił się on trójce dzieci wypasających owce – Łucji dos Santos oraz Franciszkowi i Hiacyntowi Marto, tym samym poprzedzając objawienia maryjne.
Łucja wraz z trzema innymi dziewczynkami po raz pierwszy zobaczyła anioła w 1915 roku, kiedy to ujrzała biały, przezroczysty obłok w kształcie ludzkiej postaci unoszący się nad lasem w dolinie. W kolejnym roku, już wraz z Franciszkiem i Hiacyntem, doznała trzykrotnego objawienia się istoty, która prezentowała się jako Anioł Pokoju oraz Anioł Stróż Portugalii.
Pierwsze objawienie anioła zaczęło się od silnego wiatru – to właśnie wtedy bawiące się dzieci dostrzegły białe światło przybierające kształt mężczyzny. Niezwykła postać zbliżała się do nich, materializując się i przybierając formę młodzieńca. Wtedy też przedstawił im się jako anioł oraz zaoferował udział we wspólnej modlitwie.
Anioł objawił się po raz drugi w kolejnym roku, kiedy to nawoływał do modlitwy w intencji nawrócenia grzeszników. Trzecie, i zarazem ostatnie, objawienie anielskie dotyczyło postaci trzymającej kielich w lewej ręce – nad nią unosiła się hostia, z której leciały krople krwi. Anioł oddał się modlitwie wraz z dziećmi.
Właśnie po tych wydarzeniach miało miejsce ukazanie się Matki Boskiej – zachęcała ona dzieci do pokuty za cierpiące w czyśćcu dusze, a także skłaniała do codziennej modlitwy za pokój i odmawiania różańca. Na przestrzeni kilku miesięcy Maryja przekazała dzieciom trzy Tajemnice Fatimskie. Ostatecznemu objawieniu maryjnemu towarzyszyła natomiast cudowna wizja, którą zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy osób – nie tylko wiernych, ale i niewierzących.
Artykuł Gościnny