Inwestowanie w akcje, czyli gra na giełdzie kojarzy się większości osób z koniecznością ciągłego śledzenia notowań oraz podejmowania błyskawicznych decyzji. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje również strategia długoterminowego inwestowania w akcje, co w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Na czym polega długoterminowe inwestowanie w akcje? O czym pamiętać obierając tę strategię? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega długoterminowe inwestowanie w akcje?
Długoterminowe inwestowanie w akcje polega na zakupie akcji danej spółki przy założeniu, że ich wartość wzrośnie w długiej perspektywie. Poza wzrostem wartości samych akcji inwestor może liczyć również na ewentualne dywidendy, które mogą być wypłacane lub reinwestowane. Długoterminowe inwestowanie w akcje można również traktować jako inwestowanie pasywne, ponieważ nie wymaga ciągłego śledzenia notowań giełdowych, a zmiany w portfelu dokonywane są w długich odstępach czasu.
Jak inwestować długoterminowo w akcje?
Długoterminowe inwestowanie w akcje jest dostępne praktycznie dla każdego, ponieważ nie wymaga ciągłego śledzenia kursów, czy dokonywania analiz. W związku z tym inwestor może na co dzień zajmować się czymś innym, a zakup akcji wykorzystać jak długoterminową inwestycję np. z myślą o emeryturze, czy studiach dzieci. Oczywiście, by kupić akcje musi założyć rachunek maklerski u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, który podpowiada na co zwrócić uwagę wybierając konto maklerskie.
O czym pamiętać inwestując długoterminowo w akcje?
Przy inwestycji długoterminowej w akcje należy pamiętać, że podobnie jak spekulacja wiąże się ona z ryzykiem. W związku z tym należy posiadać odpowiednią wiedzę, a akcje konkretnych spółek muszą być kupowane na podstawie rzetelnych analiz. Inwestor powinien również potrafić wyłączyć emocje, które przy inwestowaniu nie są dobrym doradcą. W przypadku strategii długoterminowej należy także pamiętać, że krótkoterminowe spadki będą występowały i nie są niczym złym, jeżeli wszystko przebiega zgodnie z przyjętą strategią. Należy zatem określić sobie indywidualne minimum, w przypadku którego sprzedajemy akcje, by zminimalizować straty, a do momentu jego osiągnięcia spokojnie oczekiwać odbicia.
Podsumowując należy stwierdzić, że długoterminowe inwestowanie w akcje to strategia dla osób, które nie oczekują szybkiego zysku, a ich celem jest systematyczne pomnażanie kapitału. W tym przypadku warto oszczędzić sobie regularnego sprawdzania notowań, ponieważ nie jest to konieczne, a efektem jest większy stres i pokusa odejścia od przyjętej strategii.