Zaburzenia osobowości wbrew pozorom są niezwykle często diagnozowane. Niemniej jednak od zawsze stanowiły one swoisty temat tabu. Obecnie jednak zaburzenia osobowości nie są niczym niezwykłym. Jednym z popularniejszych jest osobowość typu borderline. Sam termin „bordeline” oznacza dosłownie „z pogranicza”. Osoby, które borykają się z tym zaburzeniem, mają problemy z utrzymaniem stabilności emocjonalnej i dręczy ich silne uczucie niespełnienia, a także pustki. Co więcej, borykają się również z zaburzeniem własnej tożsamości. Wszystko to wpływa na to, że osoby z borderline niezwykle często nie mogą czerpać z życia pełnymi garściami. Czym więc jest osobowość borderline i jak się ona objawia?
Czym jest osobowość borderline?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że borderline nie jest chorobą, więc nie może być rozpatrywana w tej kategorii. Jest to nic innego jak pograniczne zaburzenie osobowości, któremu towarzyszy niezwykle silna chwiejność emocjonalna. W przypadku borderline można mówić o czymś w rodzaju „stabilnej niestabilności”. W praktyce, oznacza to stan, w którym zarówno nastrój, a także i stany emocjonalne osoby, która dotknięta jest tym zaburzeniem są niestabilne, jednak stan ten nie ulega pogłębieniu, czy też pogorszeniu się w znaczący sposób. Osoby z tym zaburzeniem można scharakteryzować w bardzo prosty sposób. Otóż mają one ogromne skłonności do podejmowania niezwykle ryzykownych zachowań jak np. przypadkowe kontakty seksualne, czy gry hazardowe. Co więcej, są one również skłonne do patologicznego kłamstwa i bardziej podatne na uzależnienie od substancji psychoaktywnych, czy zaburzenia odżywiania. Osoby z bordeline cechują się również niezwykle wysokim poziomem strachu przed porzuceniem, więc często „palą za sobą mosty”. Tak bardzo boją się pozostać same, że nierzadko sami rezygnują z konkretnej relacji.
Jak objawia się zaburzenie osobowości bordeline?
Borderline to tak naprawdę całokształt danej osoby. Sfera objawów dotyka więc nie tylko myślenie, ale także i ogólne nastawienie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że osoby z bordeline są skłonne do odczuwania emocji negatywnych, znacznie częściej niż pozytywnych. Tak więc do podstawowych objawów można zaliczyć ciągłą frustrację, złość, gniew, a także smutek oraz niechęć do innych ludzi i do siebie samych. Osoby z tym zaburzeniem osobowości wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej zestresowane, a to wpędza je w swoiste błędne koło- negatywne emocje zwiększają stres i odwrotnie. Osoby z bordeline mogą cierpieć na zaburzenia paranoidalne, a także błędnie postrzegać otaczającą ich rzeczywistość. Nie potrafią one także nawiązywać kontaktów z innymi ludźmi, a także utrzymywać relacji, gdyż panicznie boją się odrzucenia. Co ciekawe, jeśli już osoba z bordeline stworzy związek, najczęściej jest on niezwykle toksyczny i burzliwy.
Jak pomóc osobie z bordeline?
Zaburzenie osobowości jakim jest borderline niezwykle negatywnie wpływa na jakość życia danej osoby. Często jedynym rozwiązaniem problemu jest zgłoszenie się po profesjonalną pomoc. Wówczas przy odpowiedniej terapii i wsparciu, można to zaburzenie znacznie zminimalizować i sprawić, że jakość życia ulegnie poprawie. Poradnia psychologiczna Spokój w Głowie już od wielu lat współpracuje z osobami z tym zaburzeniem osobowości i pomaga w rozwiązaniu problemu. Warto więc się zgłosić i spróbować zaangażować się w rozmowę z psychologiem, a także wysłuchać jego rad i wskazówek. Regularna praca nad sobą, przy wsparciu psychologa, może przynieść zadowalające efekty.