Chcesz kupić silnik do łodzi motorowej? Musisz zadać sobie sprawę, że zadanie nie jest proste. Wyboru odpowiedniego silnika zależy bowiem od bardzo wielu kwestii, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz czerpać przyjemności z pobytu na wodzie. Spróbujemy więc wyjaśnić kilka niejasności i pomóc w ocenie kryteriów wyboru silnika do łodzi motorowej.

Wiele typów i rodzajów silników do łodzi motorowych

Producenci silników do łodzi motorowych, oferując szereg rozwiązań i innowacyjnych technologii, nie ułatwiają klientom dokonywania wyborów. Na rynku bowiem dostępnych jest bardzo wiele rodzajów i typów silników wielu marek. Największą popularnością cieszą się silniki zaburtowe, które mocuje się od łodzi na pawęży lub za pomocą specjalnych pantografów. Nie brakuje też rozwiązań stacjonarnych, a więc silników dla większych jednostek do zabudowy wewnątrzkadłubowej. Dostępne są silniki spalinowe benzynowe lub na gaz LPG, wysokoprężne, a także ekologiczne silniki elektryczne. Wśród silników spalinowych występuje pełna gama rozwiązań pod względem konstrukcyjnym – dwusuwowe i czterosuwowe oraz jednostki od jednocylindrowych, aż po 12 cylindrowe pracujące w układzie V.

Dostępne moce silników zaburtowych

Przy wyborze silnika do łodzi, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość łodzi, wartości oporów hydrodynamicznych zależnych od szybkości jednostki oraz warunków charakterystycznych dla akwenu, takich jak zafalowanie, czy siły występujących prądów i wiatrów. Od sprawności silnika zależeć będzie nie tylko przyjemność pływania, ale także bezpieczeństwo podczas ewentualnych sytuacji kryzysowych oraz podczas manewrowania w porcie. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej jednego z bardziej aktywnych na Pomorzu dystrybutorów łodzi oraz silników spalinowych i elektrycznych  Taurus Sea Power, dostępne są silniki o różnych mocach, od lekkich i małych silników kilkukonnych, aż po jednostki generujące moce dochodzące do kilkuset koni mechanicznych.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze silnika do łodzi motorowej?

Oprócz rodzaju zasilania oraz mocy silnika należy zwrócić uwagę na inne ważne sprawy. Między innymi:

  • Długość kolumny silnika, która zapewnia właściwe zanurzenie śruby napędowej.
  • Rodzaj sterowania, wynikający z konstrukcji łodzi.
  • Rodzaj rozruchu, ręczny albo ręczny i elektryczny lub przy większych silnikach tylko elektryczny.
  • Kształt śruby napędowej, od której zależy dynamika łodzi, jej zachowanie na wodzie związane z przyspieszeniami, prędkością maksymalną, siłą uciągu, manewrowością i zużyciem paliwa.