W 22. rocznicę śmierci Friedensreicha Hundertwassera, 20 lutego 2022 r., w nadmorskim mieście Whangārei w Nowej Zelandii zostało otwarte drugie na świecie Muzeum Hundertwassera. Tym razem nie w Wiedniu lecz w nadmorskim mieście w Nowej Zelandii, powstał Hundertwasser Art Center według własnych projektów artysty.
Friedensreich Hundertwasser, rodowity wiedeńczyk o czeskich i morawskich korzeniach, został upamiętniony w muzeum po raz drugi. Oprócz Wiednia, prace Hundertwassera można podziwiać również w Nowej Zelandii w nowo otwartym Centrum Sztuki Hundertwassera w Whangerei.
Hundertwasser Art Center jest drugą co do wielkości kolekcją Hundertwassera po wiedeńskim muzeum Kunsthaus Wien. Prywatna Fundacja Hundertwassera przekazała muzeum rysunki, obrazy i inne dzieła sztuki o wartości 4 milionów euro. Obok jego dzieł sztuki, w muzeum znajduje się wystawa poświęcona spuściźnie Hundertwassera dla Nowej Zelandii, w tym jego zaangażowaniu w architekturę i ekologię. Podobnie jak Kunsthaus Wien w Wiedniu, będzie to również platforma dla lokalnej sztuki współczesnej.
Friedensreich Hundertwasser zaprojektował budynek nowego muzeum w 1993 roku, ale za życia nie miał okazji go wybudować. Austriacki artysta, słynący z zakrzywionych linii, budynków zbliżonych do natury i swoich prac przeplatanych wesołymi kolorami, miał bliski związek z Nową Zelandią. W 1976 roku osiedlił się w północnej części kraju, niedaleko Whangarei, który stał się jego drugim domem. Otrzymał obywatelstwo w 1986 roku. Po śmierci w dniu 19 lutego 2000 roku został zgodnie ze swoją wolą pochowany w swej posiadłości w Nowej Zelandii. Po jego śmierci mieszkańcy Whangarei połączyli siły, aby jego planowana galeria sztuki mogła zostać otwarta. 22 lata później, z okazji rocznicy śmierci zostało otwarte planowane Hundertwasser Art Center, drugie na świecie Muzeum Hundertwassera po Kunsthaus Wien w austriackiej stolicy.
Hundertwasserowi przypisuje się autorstwo ponad trzydziestu budynków na całym świecie. Kto nie zna term w Bad Blumau, budynku spalarni śmieci Spittelau w Wiedniu, czy jego ostatniego budynku, zielonej cytadeli w Magdeburgu? Ale do jego szczególnych budowli, które wymykają się prostym liniom, należą też przedszkole, kościół, centrum onkologii czy toaleta publiczna w Nowej Zelandii. Wyprzedzając o dziesiątki lat swoje czasy, zrobił wszystko, co w jego mocy, aby chronić środowisko i przyrodę, sadząc setki tysięcy drzew na swojej ziemi w pobliżu Whangarei, aby przywrócić ten obszar naturze.
Źródło informacji: Eurocomm-PR